Hollandiában már 2016 májusában elkezdik az utasok szállítását az önvezérlő WEpods buszok. A vezető nélküli utasszállító eszköz témája aktuálisabb, mint valaha – autógyártó vállalatok és technológiai koncernek is dolgoznak rajta. Ezzel kapcsolatosan kifejezetten érdekes lesz a Hollandia Gerderland megyéjében található Vageningen és Ede kisvárosokban tartott kisebb kísérlet. A vezetőt nem igénylő autóbuszok elkezdik az utasok szállítását a helyi egyetemre. Az önjáró szállítóeszközök még távol állnak a tömeges elterjedéstől, azonban a Ford vállalat például már beadta szabadalmi kérelmét vezető nélküli autós mozira.
Részletesebben erről az érdekes tervezetről olvashatnak Patrick Saisson „Driverless Bus System Showcase Future of Public Transit” című feljegyzésében, melyet publikált a curbed.com.
A buszok külső megjelenésükben egy golfautóra emlékeztetnek és hat férőhelyesre lettek tervezve. A hasonló, manapság használt, önjáró szállító rendszerekkel szemben, az új elektromos szállítóeszköz nem speciális (kifejezetten számára kialakított) utakon fog haladni. Ehelyett ugyan azt az útvonalat követi, mint a hagyományos, ember-vezető által irányított szállítóeszközök.
Alwin Bakker, a projekt managere kiemelte:
Nehéz elhinni, hogy egy robot képes Önt elszállítani egyik pontból a másikba.
Két hónapos, egy 200-méteres közútszakaszon való tesztelési folyamatot követően, a WEpods két önjáró buszból álló rendszere májusban hozzálát az utasok szállításához. Kiegészítő feljegyzésként tudatják az olvasókkal, hogy kevesebb, mint két év alatt lett összeállítva, tesztelve és véglegesítve a rendszer. Amely a helyi kormánynak 3,4 millió Eurójába került.
Bakker tudatta, hogy az adott technológia egy nyílt fejlesztés, ami azt jelenti, hogy más vállalatok és önkormányzatok is használhatják. Többek közt említésre került, hogy Rotterdam, Amszterdam és Brüsszel már érdeklődtek a rendszer iránt.
A fejlesztést a megyei vállalatok, iskolák és technológiai cégek hivatalos képviselői által a Google vállalatnak megküldött kérelem indította el. Bakkar tudatta, hogy a vállalattól megkérdezték, fel lehet-e használni az általa kifejlesztett technológiát a helyi tömegközlekedésben. A válasz nemleges volt.
Így született az ötlet, hogy egy ilyen rendszer önerőből is kifejleszthető. Ezt követően a tervezet megyei finanszírozást kapott és kezdetét vette a közös munka a Delfti technikai egyetemmel. Át lettek alakítva az eredetileg robotgyártó EasyMile vállalt szállító eszközei, ki lettek egészítve radarrendszerrel és irányító berendezésekkel.
A fejlesztők ugyanazokkal a problémákkal szembesültek, mint az önjáró szállító eszközök egyéb gyártói. Mégpedig: hogyan vegyék figyelembe a gyalogos forgalmat, hogyan reagáljanak a jelzőlámpákra, illetve hogyan értelmezzék és reagáljanak a széltől mozgó fákra. Végeredményként megszületett az egyeztetett irányító berendezés.
Amikor a WEpods elkezdi az utasok szállítását a Vageningeni egyetemre, az új buszokat, speciális iPhone applikáció segítségével, hívni lehet majd Ede kisváros pályaudvaráról. Az önjáró autóbusz 25 km/órás sebességgel elszállítja az embert az egyetemi kampuszra.
Jelenleg az új szállító rendszer még csupán egy előre egyeztetett, kisebb útvonalon képes közlekedni. Képességei azonban előre vetítik azt, hogyan fogják a jövőben az önjáró szállítóeszközök javítani az utasszállítást és sokkal hatékonyabbá teszik azt.
Bakker kiegészítette az előbb mondottakat:
Létrehoztunk egy robotot, amely képes a közutakon is vezetni a szállítóeszközöket.
A technológiák ezen a téren folyamatosan fejlődnek és egyre tökéletesebbé válnak. Korábban sebességi világcsúcsót állított be egy bio-trágyával üzemelő busz. Az elektromos buszok nem minden esetben ennyire miniatűrök – A BYD vállalat bemutatta a legnagyobb elektro-autóbuszt. Sőt, napjainkban már létezik a vezeték nélküli töltési lehetősége az elektromos buszoknak.
A Hollandiai projekt kezdő lépése lehet egy teljesen új ágazat fejlődésének a tömegszállítás terén.
Recent Comments